RS/WI
A.net/WI
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
University of Wisconsin-Whitewater Track and Field and Cross Country - Whitewater, Wisconsin
Warhawks
800 W Main St, Whitewater, Wisconsin, 53190, United States
Report
Block
1 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Tyler Henderson
Photos (
0
)
View
Videos (
0
)
View
News (
18
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2012 / 2013 - (1 articles)
2013 / 2014 - (3 articles)
2014 / 2015 - (14 articles)
All News
Search
2015 Results - Wisconsin Stevens Point Indoor Last Chance
Published by
DyeStatCOLLEGE.com
Mar 7th 2015, 4:30pm
Comments
Wisconsin Stevens Point Indoor Last Chance
- Mar 7, 2015
Stevens Point, WI, US
« Filter Results by Team: »
Augustana (IL)
Aurora
Beloit
Benedictine (Ill.)
Buena Vista
Carroll (WI)
Carthage
Central College (IA)
Concordia (WI)
Cornell College (IA)
Dubuque
Elmhurst
Emory
Greater Milwaukee Track Club
Greenville
Hendrix
Illinois Wesleyan
Lawrence University
Loras
Luther
Manchester
Milwaukee School of Engineering
Minnesota State Mankato
Minnesota-Morris
Monmouth (IL)
Nebraska Wesleyan
North Central
Olivet
Principia
Ripon
Simpson College (IA)
St Norbert
St Scholastica
Texas Lutheran
Trine
Unattached
University of Chicago
Wartburg
Washington U in St. Louis
WEBSTER
Wheaton (IL) College
WI Track Club
Wisconsin Lutheran
Wisconsin-Eau Claire
Wisconsin-La Crosse
Wisconsin-Oshkosh
Wisconsin-Platteville
Wisconsin-River Falls
Wisconsin-Stevens Point
Wisconsin-Stout
Wisconsin-Superior
Wisconsin-Whitewater
Men:
60m
|
200m
|
400m
|
800m
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
60m
|
200m
|
400m
|
800m
|
Mile
|
3k
|
5k
|
60h
|
4x400m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Weight
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Dennis, Thurgood
Wisconsin-Eau Cl
06.76
nwi
1
2
Gray, Bruce
Greenville
06.82
nwi
1
3
Koenen, Alex
18
Unattached
06.87
nwi
1
4
Ward, Kyle
Loras
06.96
nwi
1
5
Flemington, Jordan
Nebraska Wesleya
06.98
nwi
1
6
Rothering, Zach
Wisconsin-La Cro
07.05
nwi
1
7
Koenecke, Joe
Wisconsin-La Cro
07.06
nwi
1
8
Adams, Matt
Wisconsin-La Cro
07.22
nwi
1
Mens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Gray, Bruce
Greenville
06.93
nwi
3
1
Koenen, Alex
18
Unattached
06.93
nwi
5
3
Dennis, Thurgood
Wisconsin-Eau Cl
06.95
nwi
4
4
Ward, Kyle
Loras
06.99
nwi
1
6
Koenecke, Joe
Wisconsin-La Cro
06.99
nwi
3
7
Rothering, Zach
Wisconsin-La Cro
07.01
nwi
5
5
Adams, Matt
Wisconsin-La Cro
07.03
nwi
2
8
Flemington, Jordan
Nebraska Wesleya
07.04
nwi
4
10
Terry, Justin
Minnesota-Morris
07.07
nwi
2
9
Witt, Cooper
Carroll (WI)
07.07
nwi
3
11
Wilson, Haile
WEBSTER
07.08
nwi
2
12
Richardville, Patrick
Trine
07.12
nwi
1
13
Williams, Kyle
Dubuque
07.12
nwi
4
14
Timmons, Craig
Nebraska Wesleya
07.13
nwi
5
15
Tillman, Raekwon
Wisconsin-La Cro
07.14
nwi
1
16
Conway, Deon
Aurora
07.27
nwi
4
17
Morris, Malik
Nebraska Wesleya
07.30
nwi
2
18
D'Andrea, Brandon
Wisconsin-River
07.31
nwi
3
19
Bass, Dexter
Wartburg
07.34
nwi
3
20
White, Shane
Wisconsin-River
07.40
nwi
1
21
Robinson, Wade
Aurora
07.43
nwi
5
22
Haluska, Sam
Wisconsin-Eau Cl
07.44
nwi
3
23
Schultz, Jeffrey
41
Unattached
07.46
nwi
2
24
Ferrell, Taijon
18
Unattached
07.46
nwi
4
25
Akers, Tanner
Wisconsin-Steven
07.48
nwi
5
26
Kahl, Mathew
20
Unattached
07.51
nwi
3
27
Selje, Josh
Wisconsin-Whitew
07.54
nwi
2
28
Peters, Nick
WI Track Club
07.58
nwi
2
29
Griffith, Marcus
Benedictine (Ill
07.58
nwi
3
30
Carlson, Garrett
18
Unattached
07.60
nwi
4
31
McGuire, Darren
Wisconsin-Steven
07.80
nwi
1
32
Frerks, Jeff
Greater Milwauke
08.00
nwi
5
--
Allan, Naji
Wisconsin-Oshkos
DQ
nwi
1
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Cline, Keith
Augustana (IL)
22.07
nwi
6
2
Witt, Cooper
Carroll (WI)
22.14
nwi
7
3
Rothering, Zach
Wisconsin-La Cro
22.20
nwi
10
4
Reschke, Ethan
Monmouth (IL)
22.30
nwi
11
5
Gerber, Matt
Wisconsin-Steven
22.37
nwi
9
6
Gray, Bruce
Greenville
22.40
nwi
11
7
Parr, Adam
Monmouth (IL)
22.45
nwi
10
8
Brown, Marquis
Texas Lutheran
22.56
nwi
9
9
Brown, Mike
Carthage
22.59
nwi
8
10
Pientok, Jake
Wisconsin-Eau Cl
22.65
nwi
8
11
Sosinsky, Matt
Wisconsin-Steven
22.66
nwi
6
12
White, Cory
Wisconsin-Eau Cl
22.70
nwi
9
13
Savage, Nowlan
Augustana (IL)
22.73
nwi
9
14
Robinson, Deshond
Dubuque
22.77
nwi
8
15
Foulkes, Raimius
Monmouth (IL)
22.78
nwi
8
16
Terry, Justin
Minnesota-Morris
22.78
nwi
5
17
Holka, Zach
Nebraska Wesleya
22.84
nwi
7
18
Witt, Parker
Wisconsin-Whitew
23.00
nwi
7
19
Smith, Joe
Wisconsin-La Cro
23.01
nwi
3
20
Drexler, Connor
Wisconsin-Eau Cl
23.24
nwi
11
21
Timmons, Craig
Nebraska Wesleya
23.28
nwi
5
22
Zimmerman, Mason
Central College
23.29
nwi
11
23
Kielpinski, Nicholas
Wisconsin-Steven
23.51
nwi
4
24
LaMendola, Alex
Augustana (IL)
23.60
nwi
1
25
Hanson, Payton
Wisconsin-La Cro
23.73
nwi
2
26
Haluska, Sam
Wisconsin-Eau Cl
23.84
nwi
4
27
D'Andrea, Brandon
Wisconsin-River
23.86
nwi
5
28
Robinson, Wade
Aurora
24.35
nwi
3
29
Barnes, Justin
Wisconsin-River
24.46
nwi
2
30
Anderson, Kevin
Greater Milwauke
25.42
nwi
3
31
Weise, Matthew
Wisconsin-Steven
25.67
nwi
2
32
White, Andre
Wisconsin-Steven
26.67
nwi
1
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Prince, Cody
Wisconsin-Eau Cl
48.49
9
2
Voland, David
Augustana (IL)
48.89
10
3
Beaudo, Brian
Wisconsin-Oshkos
49.10
9
4
Wallenfang, Zak
Wisconsin-La Cro
49.30
8
5
Bourdo, Tyler
Trine
49.36
10
6
Teel, Garrett
Nebraska Wesleya
49.61
10
7
Denu, Jared
Wisconsin-Whitew
49.64
10
8
Zanoya, Reid
Wisconsin-Oshkos
49.89
9
9
Swanson, Jeffery
Augustana (IL)
50.32
8
10
Koenig, Jesse
Carroll (WI)
50.33
8
11
Hall, Ian
Ripon
50.39
6
12
Koppes, Dallas
Wartburg
50.40
8
13
Smith, Isaac
Augustana (IL)
50.46
9
14
Brown, Marquis
Texas Lutheran
50.76
7
15
Smith, Joe
Wisconsin-La Cro
51.16
7
16
LaMendola, Alex
Augustana (IL)
51.23
6
17
Melotte, Nick
Wisconsin-Steven
51.24
4
18
Wierzba, Ryan
Wisconsin-Steven
51.32
6
19
Kielpinski, Nicholas
Wisconsin-Steven
51.72
5
20
Schwartz, Drew
Wartburg
51.72
5
21
Zimmerman, Mason
Central College
51.79
5
22
Dolphin, Levi
Wartburg
51.80
5
23
Zeien, Logan
Wisconsin-Whitew
52.06
4
24
Griest, Garrison
Wisconsin-Oshkos
52.16
4
25
Haluska, Sam
Wisconsin-Eau Cl
52.41
3
26
Valiquette, Cory
Wisconsin-Steven
52.44
3
27
Martinelli, Kyle
Wisconsin-Whitew
52.46
3
28
Martin, Josh
North Central
52.67
7
29
Herman, Tyler
Lawrence Univers
52.90
3
30
Sisler, Dan
St Norbert
53.76
1
31
Boockmeier, Brad
St Norbert
55.43
1
32
Walker, Dewight
Beloit
55.68
3
33
Anderson, Kevin
Greater Milwauke
58.94
7
34
Watry, Jim
Unattached
1:02.02
1
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Weaver, Jalen
Olivet
1:53.48
5
2
Green, Nicholas
Wartburg
1:53.83
5
3
Lara, Roberto
Wisconsin-Oshkos
1:54.12
5
4
Henkins, Jason
Wisconsin-Platte
1:54.24
5
5
Frey, Zach
Loras
1:54.37
5
6
VanRyzin, Calvin
Wisconsin-Steven
1:54.95
5
7
Debolt, Andrew
Elmhurst
1:55.05
4
8
Hochstetler, Justin
Wartburg
1:55.18
4
9
Hinz, Joe
Wisconsin-La Cro
1:55.82
5
10
Ruske, Richie
North Central
1:56.63
4
11
Bauserman, Connor
Olivet
1:56.81
3
12
Popek, Dan
Augustana (IL)
1:57.25
3
13
Baker, Tim
Wisconsin-Steven
1:57.29
3
14
Leopold, Jacob
Trine
1:57.49
4
15
McKenzie, Luke
St Scholastica
1:57.51
4
16
Skinkis, Justin
Wisconsin-Oshkos
1:57.93
3
17
Gray, George
Beloit
1:58.14
3
18
Dziagwa, Chris
Benedictine (Ill
1:58.25
3
19
Gilles, Alex
Wisconsin-River
1:58.47
3
20
Bastian, Alex
Washington U in
1:58.88
4
21
Stamsta, Noah
Wisconsin-Whitew
1:59.20
2
22
Sampson, Ben
Buena Vista
1:59.74
2
23
McLeod, Jacob
Wisconsin-River
2:01.11
2
24
Allyn, Nathan
Greenville
2:01.69
1
25
Hebert, David
Wisconsin-Steven
2:01.95
1
26
Gonzales, Alexander
Wisconsin-Steven
2:03.24
1
27
Pomaville, Michael
Wisconsin-Steven
2:03.24
2
28
Donart, Jordan
Wisconsin Luther
2:03.24
1
29
Mangian, Mike
18
Unattached
2:03.90
1
30
Osterberg, Carl
14
Unattached
2:05.67
1
31
Jensen, Tyler
Wisconsin-River
2:05.70
2
32
Sprtel, Mark
23
Unattached
2:07.02
1
33
Gutzman, Tanner
Wisconsin-River
2:09.66
1
34
Pachniak, Elliot
Wisconsin-River
2:10.46
2
--
Woodson, Seth
Buena Vista
DNF
5
Mens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Scott, Matt
Unattached
4:12.42
1
2
Knautz, Nathan
Wheaton (IL) Col
4:15.98
1
3
Sullivan, Dan
Unattached
4:16.05
1
4
Easker, Aaron
Unattached
4:16.13
1
5
Hermsen, Ryan
Wartburg
4:16.35
1
6
Haak, Dennis
Wisconsin-Steven
4:16.58
1
7
Cooper, Matt
Wisconsin-Eau Cl
4:16.89
1
8
Rosvold, Erik
Wisconsin-Eau Cl
4:17.31
1
9
Franz, Brendan
17
Unattached
4:17.63
1
10
Zack, Joe
Wisconsin-Oshkos
4:18.09
1
11
Paucek, Brendan
Wisconsin-Eau Cl
4:18.77
1
12
Lambus, David
WEBSTER
4:19.16
1
13
Bartell, Ryan
North Central
4:19.22
1
14
Haffner, Brett
Wheaton (IL) Col
4:19.50
1
15
Combellick, Chalmer
Minnesota-Morris
4:19.60
1
16
Meyers, Matt
Aurora
4:20.18
1
17
Maio, Dominic
23
Unattached
4:20.29
1
18
Hartley, Liam
Wartburg
4:21.83
1
19
Vander Veer, Jamie
Central College
4:23.61
1
20
Nielsen, Nicholas
University of Ch
4:24.02
1
21
TYLER, DANE
Wisconsin-Steven
4:24.82
1
22
BENKOVSKY, ANDREW
Olivet
4:25.41
1
23
Chavez, Joe
Benedictine (Ill
4:25.68
1
24
Runzheimer, Evan
Wisconsin-Eau Cl
4:26.76
1
25
Taute, Brock
Nebraska Wesleya
4:30.26
1
26
Kinscher, Joseph
Wisconsin-Steven
4:30.65
1
27
Horbinski, Trey
Milwaukee School
4:30.97
1
28
Robinson, Calvin
Aurora
4:31.82
1
29
Lodi, Juliano
North Central
4:34.69
1
30
Sharp, Andrew
Greenville
4:39.76
1
31
Barrios, Anthony
Aurora
4:41.42
1
32
Ruegsegger, Ryan
Wisconsin-River
4:55.11
1
33
Peterson, Ricky
Wisconsin-River
5:02.02
1
Mens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Routhier, Nate
Wisconsin-La Cro
8:22.83
1
2
Horton, Eli
Central College
8:23.06
1
3
Gaither, Brent
North Central
8:29.99
1
4
Borash, Daniel
Wisconsin-River
8:32.38
1
5
Osing, Tanner
Augustana (IL)
8:32.48
1
6
Steffensmeier, Isaac
Central College
8:36.67
1
7
Lau, Darin
Wisconsin-Eau Cl
8:41.26
1
8
Frawley, JJ
Wartburg
8:41.32
1
9
Brown, Tanner
Nebraska Wesleya
8:45.56
1
10
Kiesr, Jeremy
Unattached
8:48.32
1
11
Lutzke, Greg
Olivet
8:52.24
1
12
Renner, Max
Unattached
8:58.21
1
13
Davis, Johnny
22
Unattached
9:01.55
1
14
Miehe, Kent
Wisconsin-Whitew
9:06.41
1
15
Jurenec, Benjamin
Wisconsin-Steven
9:12.30
1
16
Woloszyn, Henry
15
Unattached
9:12.43
1
17
HILL, ISAAC
Wisconsin Luther
9:15.88
1
18
Shaw, Jackson
Wisconsin-River
9:16.94
1
19
Routhier, Evan
13
Unattached
9:19.64
1
20
Miller, Thomas
11
Unattached
9:25.57
1
21
Vann, Wesley
Wisconsin-Steven
9:36.66
1
22
Rubis, Derek
Greater Milwauke
11:35.49
1
--
Cross, Will
Elmhurst
DNF
1
--
Ewers, Ian
Wisconsin-La Cro
DNF
1
Mens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Richards, Nate
Principia
14:47.78
1
2
Barbeln, Alex
Wisconsin-La Cro
15:01.37
1
3
Johnsrud, Derek
Wisconsin-Oshkos
15:03.31
1
4
Callahan, Connor
20
Unattached
15:15.24
1
5
ADLFINGER, ETHAN
North Central
15:18.79
1
6
Laskowske, Aj
North Central
15:32.95
1
7
Swanson, Josiah
Minnesota State
15:42.21
1
8
Cotton, Dan
Carthage
15:52.06
1
9
Petersson, Nick
16
Unattached
15:57.06
1
10
Nordby, Grant
Nebraska Wesleya
16:00.38
1
11
Quednow, Jeffrey
19
Unattached
16:13.14
1
12
MILLER, BEN
Milwaukee School
16:47.27
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Cooks, Bobby
Aurora
08.18
nwi
1
2
Otto, Daniel
Wisconsin-La Cro
08.20
nwi
1
3
Griffith, Marcus
Benedictine (Ill
08.31
nwi
1
4
Zarnoth, Brandon
Wisconsin-Eau Cl
08.35
nwi
1
5
Page, Rylan
Wisconsin-Eau Cl
08.41
nwi
1
6
Roemerman, Dan
Central College
08.43
nwi
1
7
Kalinay, Dylan
Simpson College
08.43
nwi
1
--
Judd, Mike
Wisconsin-Whitew
DQ
nwi
1
Mens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Judd, Mike
Wisconsin-Whitew
08.26
nwi
3
5
Otto, Daniel
Wisconsin-La Cro
08.26
nwi
3
2
Zarnoth, Brandon
Wisconsin-Eau Cl
08.30
nwi
1
6
Cooks, Bobby
Aurora
08.31
nwi
1
3
Griffith, Marcus
Benedictine (Ill
08.32
nwi
4
4
Roemerman, Dan
Central College
08.38
nwi
2
7
Page, Rylan
Wisconsin-Eau Cl
08.39
nwi
1
8
Kalinay, Dylan
Simpson College
08.41
nwi
4
9
Rohloff, Luke
Wisconsin-La Cro
08.46
nwi
2
10
Rogin, Benjamin
Emory
08.50
nwi
2
11
LeFevre, Patrick
University of Ch
08.50
nwi
2
12
Lundquist, Adam
North Central
08.57
nwi
3
13
Peoples, Jonah
Greenville
08.63
nwi
3
14
Sauerman, Luke
Wisconsin-La Cro
08.63
nwi
4
15
Gilmore, Alex
Wartburg
08.63
nwi
3
16
Peterson, Greg
Wisconsin-Eau Cl
08.66
nwi
1
17
Leonard, Josh
Wisconsin-River
08.82
nwi
4
18
White, Shane
Wisconsin-River
08.86
nwi
1
19
Ferrell, Taijon
18
Unattached
08.92
nwi
2
20
Selje, Josh
Wisconsin-Whitew
08.96
nwi
2
21
Olson, Dylan
Wisconsin-River
09.14
nwi
1
22
Griest, Garrison
Wisconsin-Oshkos
09.21
nwi
4
23
Yugla, Tate
Wisconsin-Steven
09.24
nwi
1
24
Harn, Sheldon
Wisconsin-Steven
09.55
nwi
2
25
Pettis, Kevin
Wisconsin-Steven
11.11
nwi
4
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Bentz
,
Trimner
,
Zanoya
,
Beaudo
Wisconsin-Oshkos
3:16.72
3
2
Paske
,
LaJeunes
,
Dennis
,
Prince
Wisconsin-Eau Cl
3:16.88
3
3
Grandlic
,
Livingst
,
Pastersk
,
Lewis
St Norbert
3:18.50
3
4
Voland
,
Savage
,
Swanson
,
Cline
Augustana (IL)
3:18.77
4
5
Foulkes
,
Trainor
,
Parr
,
Reschke
Monmouth (IL)
3:18.77
2
6
Clark
,
Wamuo
,
Manzuk
,
Downey
University of Ch
3:19.20
3
7
Grainger
,
Fritz
,
Urbanski
,
Denu
Wisconsin-Whitew
3:19.54
4
8
Kobayash
,
Sosinsky
,
Oestreic
,
Gerber
Wisconsin-Steven
3:19.68
4
9
Schwartz
,
Green
,
Koppes
,
Nothnick
Wartburg
3:20.02
4
10
Spaccapa
,
Nelson
,
Olaoye
,
Kirby
North Central
3:20.45
2
11
Teel
,
Holka
,
Flemingt
,
Dewey
Nebraska Wesleya
3:20.70
2
12
Markley
,
Fimreite
,
Leopold
,
Bourdo
Trine
3:21.34
3
13
Koh
,
Rabushka
,
Hoberman
,
Pietsch
Emory
3:28.41
2
14
Baker
,
Melotte
,
Kielpins
,
Pomavill
Wisconsin-Steven
3:31.44
1
15
Barrios
,
Meyers
,
Robinson
,
Robinson
Aurora
3:39.48
1
--
Foster
,
Gassman
,
Gradovil
,
Frey
Loras
DNF
2
Mens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Vander V
,
Hammack
,
Jackson
,
Horton
Central College
9:58.18
1
2
Kerska
,
Mason
,
Royer
,
Linner
Wisconsin-La Cro
9:59.72
1
3
Flowers
,
Rabushka
,
Brown
,
Murphy
Emory
10:11.54
1
4
Pedersen
,
Johnston
,
Schultz
,
Dodge
Wisconsin-Steven
10:48.63
1
5
Richards
,
Jurenec
,
Hebert
,
Harn
Wisconsin-Steven
10:50.38
1
6
Kreuser
,
Spahn
,
Gonzales
,
Nelson
Wisconsin-Steven
10:51.18
1
7
Ewers
,
Hinz
,
Barbeln
,
Routhier
Wisconsin-La Cro
13:17.86
1
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Steen, Roger
Wisconsin-Eau Cl
18.65m
(61'2.25)
1
2
Feltes, Colt
Wartburg
18.46m
(60'6.75)
1
3
Baehman, Zachary
Wisconsin-Oshkos
17.42m
(57'1.75)
1
4
Mess, Alex
Wisconsin-Eau Cl
17.01m
(55'9.5)
1
5
Grosskopf, Nick
Wisconsin-Oshkos
16.54m
(54'3)
1
6
Miller, Branden
Carthage
16.36m
(53'8)
1
7
Havard, Grant
Wisconsin-La Cro
16.35m
(53'7.5)
1
8
Tenpas, Ben
Wisconsin-La Cro
16.01m
(52'6.25)
1
9
Weidner, Adam
North Central
15.90m
(52'1.75)
1
10
Balmes, Mark
Carthage
15.80m
(51'10)
1
11
Beek, Zach
Ripon
15.78m
(51'9.25)
1
12
Udenberg, Thomas
Wisconsin-Superi
15.71m
(51'6.5)
1
12
Bellamy, Andy
Wartburg
15.71m
(51'6.5)
1
14
Heinz, Mike
Wisconsin-Oshkos
15.60m
(51'2)
1
14
Whaley, Kyle
Wisconsin-Platte
15.60m
(51'2)
1
16
Paulick, Ryan
Wisconsin-Oshkos
15.54m
(50'11.75)
1
17
Newberry, Nate
Wisconsin-La Cro
15.19m
(49'10)
1
18
Flynn, Micky
Wisconsin-Steven
15.10m
(49'6.25)
1
19
Hollinger, Christian
Wheaton (IL) Col
14.78m
(48'5.75)
1
20
Davison, Josh
Wisconsin-Whitew
14.56m
(47'9)
1
21
Stoll, Brad
Wisconsin-Eau Cl
14.30m
(46'10.75)
1
22
Jensen, Jordan
Wisconsin-Eau Cl
14.23m
(46'8)
1
23
Boockmeier, Brad
St Norbert
13.94m
(45'8.75)
1
24
Pariseau, Dillon
Wisconsin-Eau Cl
13.79m
(45'2.75)
1
25
Goodalis, David
Carthage
13.70m
(44'11.25)
1
26
Zett, Austin
Wisconsin-Stout
13.67m
(44'10)
1
27
Reierson, Brent
Wisconsin-Steven
13.51m
(44'3.75)
1
28
Eide, Garrett
Wisconsin-Stout
12.94m
(42'5.25)
1
29
Wipperfurth, Brandon
Wisconsin-Steven
12.81m
(42'0.25)
1
30
Heil, Logan
Wisconsin-Steven
11.18m
(36'8)
1
31
Yugla, Tate
Wisconsin-Steven
10.42m
(34'2)
1
Mens Weight Throw
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Havard, Grant
Wisconsin-La Cro
20.08m
(65'10.5)
1
2
Baatz, Nick
Unattached
18.52m
(60'9)
1
3
Steen, Roger
Wisconsin-Eau Cl
17.92m
(58'9.5)
1
4
Grosskopf, Nick
Wisconsin-Oshkos
17.88m
(58'7.75)
1
5
Feltes, Colt
Wartburg
17.57m
(57'7.5)
1
6
Tykwinski, Ben
19
Unattached
17.54m
(57'6.5)
1
7
Faber, Andrew
Concordia (WI)
17.37m
(56'11.75)
1
8
Peterson, Jeremy
St Scholastica
17.11m
(56'1.5)
1
9
Heil, Logan
Wisconsin-Steven
16.22m
(53'2.5)
1
10
Maiers, Nathan
Loras
16.21m
(53'2)
1
11
Zett, Austin
Wisconsin-Stout
16.01m
(52'6.25)
1
12
Goodalis, David
Carthage
15.73m
(51'7.25)
1
13
Murphy, Ryan
St Scholastica
15.70m
(51'6)
1
14
Pariseau, Dillon
Wisconsin-Eau Cl
15.54m
(50'11.75)
1
15
Broyles, Evan
St Norbert
15.49m
(50'9.75)
1
16
Heinz, Scott
Wisconsin-Oshkos
15.37m
(50'5)
1
17
Udenberg, Thomas
Wisconsin-Superi
14.84m
(48'8.25)
1
18
Reierson, Brent
Wisconsin-Steven
14.30m
(46'10.75)
1
19
Waugh, Bryan
Greenville
14.27m
(46'9.75)
1
20
Olson, Curtis
Wisconsin-Steven
13.88m
(45'6.25)
1
21
Smith, Scott
Wisconsin-River
13.64m
(44'9)
1
22
Wipperfurth, Brandon
Wisconsin-Steven
13.56m
(44'5.75)
1
23
Stumpner, Andrew
Wisconsin Luther
12.74m
(41'9.5)
1
24
McRoberts, Benji
Wisconsin-River
11.76m
(38'6.75)
1
--
Pettis, Kevin
Wisconsin-Steven
FOUL
(--)
1
--
Ottersen, Jake
Wisconsin-Eau Cl
FOUL
(--)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Nottling, Andrew
Carroll (WI)
2.11m
(6'11)
1
2
Oyewole, Femi
North Central
2.03m
(6'7.75)
1
3
White, Cory
Wisconsin-Eau Cl
1.93m
(6'3.75)
1
3
MaGee, Cameron
Wisconsin-Whitew
1.93m
(6'3.75)
1
3
Dietlin, Matt
Wisconsin-Eau Cl
1.93m
(6'3.75)
1
3
Rudelich, Mark
Aurora
1.93m
(6'3.75)
1
3
Andrews, Bryon
Wisconsin-Steven
1.93m
(6'3.75)
1
7
Frazier, Isaac
Simpson College
1.93m
(6'3.75)
1
8
Poklop, Adam
North Central
1.93m
(6'3.75)
1
8
Olesen, Kyle
North Central
1.93m
(6'3.75)
1
8
Iwanicki, Loren
Aurora
1.93m
(6'3.75)
1
8
Pasque, Joey
Washington U in
1.93m
(6'3.75)
1
13
Anderson, Corey
St Scholastica
1.88m
(6'2)
1
13
Rudelich, Brian
Aurora
1.88m
(6'2)
1
13
Russell, Tanner
Wisconsin-Steven
1.88m
(6'2)
1
16
Hulley, Hunter
Wisconsin-River
1.83m
(6'0)
1
16
Firkins, Jacoby
Wartburg
1.83m
(6'0)
1
16
Deiss, Brendan
Wisconsin-La Cro
1.83m
(6'0)
1
--
Carlson, Garrett
18
Unattached
NH
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Richards, Jordan
Wisconsin-Steven
7.10m
(23'3.5)
nwi
1
1
Williams, Jerry
Wisconsin-Steven
7.10m
(23'3.5)
nwi
1
3
McGee, Kenny
Wisconsin-Superi
6.96m
(22'10)
nwi
1
4
Alaniva, Nick
Washington U in
6.63m
(21'9)
nwi
1
4
Horoshak, Alex
St Scholastica
6.63m
(21'9)
nwi
1
6
Williams, Jarrid
Greenville
6.57m
(21'6.5)
nwi
1
7
Cole, Brendan
Wheaton (IL) Col
6.56m
(21'6.25)
nwi
1
8
Vanalystyne, Mike
Milwaukee School
6.30m
(20'8)
nwi
1
9
Schilling, Nick
Greater Milwauke
6.20m
(20'4)
nwi
1
9
Johnson, Earvin
Wisconsin-Steven
6.20m
(20'4)
nwi
1
9
Gordon, Shamund
Greater Milwauke
6.20m
(20'4)
nwi
1
12
Conway, Deon
Aurora
6.13m
(20'1.25)
nwi
1
13
Boockmeier, Brad
St Norbert
6.10m
(20'0)
nwi
1
14
Hageman, Nick
Wartburg
6.09m
(19'11.75)
nwi
1
15
Yugla, Tate
Wisconsin-Steven
6.02m
(19'9)
nwi
1
16
Rudelich, Mark
Aurora
6.00m
(19'8)
nwi
1
17
Sisler, Dan
St Norbert
5.93m
(19'5.25)
nwi
1
18
Morris, Malik
Nebraska Wesleya
5.92m
(19'5)
nwi
1
19
Majka, Nick
Aurora
5.90m
(19'4.25)
nwi
1
20
Unruh, Albert
Wisconsin-Steven
5.86m
(19'2.5)
nwi
1
20
Kahl, Mathew
20
Unattached
5.86m
(19'2.5)
nwi
1
22
Selje, Josh
Wisconsin-Whitew
5.80m
(19'0.25)
nwi
1
23
White, Andre
Wisconsin-Steven
5.40m
(17'8.5)
nwi
1
24
Kruger, Chad
Wisconsin-River
5.37m
(17'7.25)
nwi
1
25
Hulley, Hunter
Wisconsin-River
5.29m
(17'4.25)
nwi
1
26
Akers, Tanner
Wisconsin-Steven
5.24m
(17'2.25)
nwi
1
27
McGuire, Darren
Wisconsin-Steven
5.19m
(17'0.25)
nwi
1
--
Tassoul, Alex
Wisconsin-Whitew
FOUL
(--)
nwi
1
--
Bowers, Justin
Wisconsin-Whitew
FOUL
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bojang, Kebba
Dubuque
13.99m
(45'10.75)
nwi
1
2
Dix, Alec
Wisconsin-Steven
13.90m
(45'7)
nwi
1
3
Greenup, Julian
Wisconsin-La Cro
13.77m
(45'2)
nwi
1
4
Sellhorst, Garrett
Nebraska Wesleya
13.72m
(45'0)
nwi
1
5
Hill, Randy
St Norbert
13.22m
(43'4.25)
nwi
1
6
Tillman, Raekwon
Wisconsin-La Cro
13.16m
(43'2)
nwi
1
7
Conway, Deon
Aurora
12.86m
(42'2.25)
nwi
1
8
Williams, Jarrid
Greenville
12.75m
(41'9.75)
nwi
1
9
Anderson, Corey
St Scholastica
12.74m
(41'9.5)
nwi
1
10
Vanalystyne, Mike
Milwaukee School
12.65m
(41'6)
nwi
1
11
Cancela-Castillo, Chilly
Wartburg
12.50m
(41'0)
nwi
1
12
Johnson, Earvin
Wisconsin-Steven
12.34m
(40'5.75)
nwi
1
13
Schilling, Nick
Greater Milwauke
12.05m
(39'6.25)
nwi
1
14
Weise, Matthew
Wisconsin-Steven
11.95m
(39'2.25)
nwi
1
15
Kruger, Chad
Wisconsin-River
11.83m
(38'9.75)
nwi
1
16
McRoberts, Benji
Wisconsin-River
11.80m
(38'8.5)
nwi
1
17
Gordon, Shamund
Greater Milwauke
11.73m
(38'5.75)
nwi
1
18
Barnes, Justin
Wisconsin-River
11.30m
(37'0.75)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sorensen, Colton
Wisconsin-River
4.92m
(16'1.5)
1
2
Dwyer, Matthew
Wisconsin-Platte
4.77m
(15'7.75)
1
2
Ward, Joe
Monmouth (IL)
4.77m
(15'7.75)
1
4
deBlock, Josh
Wisconsin-Stout
4.62m
(15'1.75)
1
4
Evansen, Wes
Wisconsin-La Cro
4.62m
(15'1.75)
1
4
Walsh-Brenizer, Aj
Wisconsin-River
4.62m
(15'1.75)
1
4
Makous, Troy
Washington U in
4.62m
(15'1.75)
1
8
Gertschen, Devan
Wisconsin-Oshkos
4.47m
(14'7.75)
1
8
Mesenburg, Robert
16
Unattached
4.47m
(14'7.75)
1
8
Hamann, Jorgen
Wisconsin-Stout
4.47m
(14'7.75)
1
8
Molnar, Windsor
Wisconsin-River
4.47m
(14'7.75)
1
8
Cole, Brendan
Wheaton (IL) Col
4.47m
(14'7.75)
1
8
Kraeger, Tyler
Wisconsin-La Cro
4.47m
(14'7.75)
1
8
Andris, Steven
Monmouth (IL)
4.47m
(14'7.75)
1
--
Speaker, Cody
Wisconsin-Whitew
NH
(--)
1
--
McMullen, Matt
Wisconsin-Oshkos
NH
(--)
1
--
Unruh, Albert
Wisconsin-Steven
NH
(--)
1
--
McAllister, Derek
Wisconsin-Steven
NH
(--)
1
--
Spangenberg, Chas
20
Unattached
NH
(--)
1
--
Alaniva, Nick
Washington U in
NH
(--)
1
--
Carlson, Garrett
18
Unattached
NH
(--)
1
--
Zastrow, Paul
Wisconsin-Stout
NH
(--)
1
--
Klister, Bryan
Wisconsin-La Cro
NH
(--)
1
--
Hill, Jeffery
Wisconsin-La Cro
NH
(--)
1
--
Caufield, Kevin
Wisconsin-Oshkos
NH
(--)
1
--
Novack, Kyle
Ripon
NH
(--)
1
--
Lucchesi, Christian
Wisconsin-Stout
NH
(--)
1
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Fehler, Carly
Wisconsin-Eau Cl
07.69
nwi
1
2
Heafy, Meg
Wisconsin-La Cro
07.71
nwi
1
3
Rorer, Miranda
North Central
07.78
nwi
1
4
LeCaptain, Liz
St Norbert
07.80
nwi
1
5
Dynes, Erica
Wartburg
07.81
nwi
1
6
Reichenberger, Emily
Wisconsin-Oshkos
07.83
nwi
1
Womens 60m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Davis, Abigail
Central College
07.67
nwi
2
2
Fehler, Carly
Wisconsin-Eau Cl
07.69
nwi
1
3
Dynes, Erica
Wartburg
07.81
nwi
6
7
Rorer, Miranda
North Central
07.81
nwi
1
4
Heafy, Meg
Wisconsin-La Cro
07.82
nwi
4
5
LeCaptain, Liz
St Norbert
07.85
nwi
5
8
Reichenberger, Emily
Wisconsin-Oshkos
07.86
nwi
2
9
Cherry, Becca
Wartburg
07.90
nwi
6
10
Ludwigson, Jaime
Wisconsin-La Cro
07.91
nwi
6
11
Slatter, Maggie
Wisconsin-La Cro
07.92
nwi
5
12
Worachek, Kelsey
Wisconsin-Eau Cl
07.95
nwi
1
13
Kelsey, Kayla
Wisconsin-Eau Cl
07.95
nwi
4
14
McCauley, Erin
Wisconsin-La Cro
07.98
nwi
5
15
Argir, Sammi
St Scholastica
07.99
nwi
4
16
Pethke, Amber
Wisconsin-La Cro
08.00
nwi
5
17
Gant, Sade
North Central
08.03
nwi
2
6
Patton, Kate
Central College
08.05
nwi
3
18
Hemmen, Cassandra
Wisconsin-Oshkos
08.07
nwi
3
19
Krick, Katie
Nebraska Wesleya
08.09
nwi
1
20
Walczyk, Malorri
Wisconsin-Eau Cl
08.16
nwi
6
21
WEIGLEIN, AMBERLY
Wisconsin Luther
08.17
nwi
5
22
Gentz, Alicia
Wisconsin-Oshkos
08.18
nwi
4
23
Martin, Lauren
Simpson College
08.18
nwi
6
24
Butler, Jacklyn
Wisconsin-Steven
08.19
nwi
6
25
Ryan, Alyssa
Wisconsin-Oshkos
08.21
nwi
2
26
Chaulklin, Samantha
Wisconsin-Steven
08.22
nwi
3
27
Curran, Grace
Wisconsin-River
08.23
nwi
4
28
Schroeder, Karena
Ripon
08.24
nwi
5
29
Crew, Claire
Wartburg
08.24
nwi
2
30
Knutson, Stephanie
Wisconsin-Oshkos
08.28
nwi
3
31
McIntyre, Inga
Greater Milwauke
08.31
nwi
2
32
Gray, Cheyenne
19
Unattached
08.33
nwi
3
33
Neilson, Stephanie
Wisconsin-Steven
08.33
nwi
6
34
Reed, Angie
Wisconsin-River
08.39
nwi
2
35
Ward, Meagan
Wisconsin-Stout
08.43
nwi
5
36
Thomas, Katelyn
WI Track Club
08.59
nwi
1
37
Romens, Shalyn
Greater Milwauke
08.75
nwi
4
38
Floeder, Leah
Wisconsin-River
08.84
nwi
1
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Reichenberger, Emily
Wisconsin-Oshkos
25.42
nwi
10
2
Davis, Abigail
Central College
25.51
nwi
5
3
Clement, Abigail
Wisconsin-Steven
25.88
nwi
6
4
Laufenberg, Lindsey
Wisconsin-Eau Cl
25.93
nwi
7
5
Krick, Katie
Nebraska Wesleya
25.94
nwi
5
6
Slatter, Maggie
Wisconsin-La Cro
26.28
nwi
8
7
Argir, Sammi
St Scholastica
26.28
nwi
7
8
Elwing, Alissa
Carroll (WI)
26.36
nwi
9
9
Worachek, Kelsey
Wisconsin-Eau Cl
26.38
nwi
6
10
Kelsey, Kayla
Wisconsin-Eau Cl
26.40
nwi
9
11
Roggenbuck, Jacinta
Wisconsin-River
26.40
nwi
10
12
Dynes, Erica
Wartburg
26.47
nwi
7
13
Walczyk, Malorri
Wisconsin-Eau Cl
26.52
nwi
4
14
Butler, Jacklyn
Wisconsin-Steven
26.52
nwi
6
15
Cherry, Becca
Wartburg
26.62
nwi
6
16
Amet, Enyo
Wisconsin-Whitew
26.81
nwi
8
17
School, Megan
Wisconsin-Steven
26.96
nwi
9
18
Buergi, Ashleigh
Wisconsin-Eau Cl
27.05
nwi
3
19
Knutson, Stephanie
Wisconsin-Oshkos
27.07
nwi
5
20
McIntyre, Inga
Greater Milwauke
27.56
nwi
3
21
Reed, Angie
Wisconsin-River
27.60
nwi
4
22
Lampe, Anna
Luther
27.63
nwi
1
23
Gentz, Alicia
Wisconsin-Oshkos
27.69
nwi
4
24
Glomski, Aquila
Wisconsin-Steven
27.83
nwi
3
25
Romens, Shalyn
Greater Milwauke
28.64
nwi
3
26
Waedekin, Jacquelyn
Wisconsin-Eau Cl
28.74
nwi
2
27
Thomas, Katelyn
WI Track Club
28.86
nwi
1
28
Bauhs, Kayla
WI Track Club
29.27
nwi
2
29
Walbrun, Amanda
WI Track Club
29.28
nwi
1
30
Ike, Tiffany
WI Track Club
30.55
nwi
2
31
Smith, Erin
WI Track Club
30.72
nwi
2
--
Olson, Brittny
North Central
DQ
nwi
7
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Buske, Brianna
St Scholastica
58.69
8
2
Hunke, Abbie
Nebraska Wesleya
58.74
8
3
Kregel, Kayla
Wartburg
58.92
8
4
Gilles, Chelsea
Greenville
59.01
8
5
Johnson, Loretta
Aurora
59.07
7
6
Muhlenbruch, Kaitlyn
Wartburg
59.67
6
7
Roggenbuck, Jacinta
Wisconsin-River
59.70
6
8
Busjahn, Rachael
Dubuque
59.84
7
9
Cheeseman, Rachael
Wartburg
1:00.04
7
10
Jauregui, Clarissa
St Norbert
1:00.46
6
11
Canaday, Liz
Aurora
1:00.76
4
12
Buergi, Ashleigh
Wisconsin-Eau Cl
1:00.79
4
13
Feller, Samantha
Wartburg
1:00.88
5
14
Heller, Meredith
Wisconsin-Whitew
1:01.14
5
15
Engleman, Regan
Central College
1:01.14
6
16
Walbrun, Amanda
WI Track Club
1:01.52
4
17
Olson, Brittny
North Central
1:01.53
5
18
Lampe, Anna
Luther
1:01.66
1
19
Johnson, Kate
Wisconsin-Stout
1:01.99
3
20
McCuen, Morgan
Wisconsin-Whitew
1:02.05
3
21
Domro, Taylor
Wisconsin-Eau Cl
1:02.42
3
22
Erickson, Jacquelyn
Wisconsin-Superi
1:03.02
3
23
Bertrand, Kacie
Wisconsin-Eau Cl
1:04.25
2
24
Masterson, Nicole
Wisconsin-Whitew
1:04.39
1
25
Konicek, Angie
WI Track Club
1:04.74
1
26
Bertram, Kayla
Wisconsin-Stout
1:07.11
2
27
Smith, Erin
WI Track Club
1:07.87
2
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Verhasselt, Kylee
Wisconsin-Oshkos
2:13.93
4
2
Kozlowski, Brittany
St Norbert
2:14.74
4
3
King, Trisha
Trine
2:14.79
4
4
Atchison, Rachel
Wisconsin-La Cro
2:15.00
4
5
Williamson, Julie
Emory
2:15.76
4
6
Officer, Taylor
Wartburg
2:16.14
3
7
Brom, Amanda
Wisconsin-Whitew
2:16.38
4
8
Jenkins, Sonny
Wisconsin-Oshkos
2:17.32
3
9
Jones, Valerie
Wisconsin-La Cro
2:17.77
3
10
Tremonti, Isabella
Wisconsin-Oshkos
2:17.84
4
11
Gibson, Taylor
St Scholastica
2:17.95
3
12
LINZMEIER, KRISTEN
Wisconsin-Oshkos
2:18.34
3
13
Wagner, Annalise
Washington U in
2:20.65
4
14
Buse, Megan
Wisconsin-Whitew
2:21.52
3
15
Baeten, Lisa
St Norbert
2:23.40
2
16
Duehr, Elizabeth
Wartburg
2:23.58
3
17
Smith, Martina
Buena Vista
2:24.56
3
18
Bauhs, Kayla
WI Track Club
2:25.55
2
19
Shaffer, Courtney
Wisconsin-Stout
2:26.01
2
20
Kasiurak, Sarah
Wisconsin-Whitew
2:26.22
2
21
Weber, Grace
Wisconsin-Stout
2:29.59
2
22
DeGrave, Aryn
Wisconsin-Steven
2:30.23
1
23
Smith, Erin
WI Track Club
2:35.68
1
24
Weisshahn, Meagan
Wisconsin-River
2:36.01
2
25
Rowe, Jacky
Wisconsin-Whitew
2:36.69
2
26
Stairs, Rachel
Wisconsin-River
2:36.96
1
27
Repko, Katie
WI Track Club
2:37.73
1
28
Suhorepetz, Kalyn
Wisconsin-River
2:40.44
1
29
Carlson, Kimberly
Wisconsin-River
2:41.13
1
Womens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Martinez, Sanjuanita
Cornell College
5:02.34
1
2
Breit, Ana
Wisconsin-Steven
5:02.61
1
3
Tuin, Jordan
Wheaton (IL) Col
5:02.66
1
4
Kimber, Kyra
Monmouth (IL)
5:04.91
1
5
Kelch, Jordan
Wisconsin-Stout
5:06.63
1
6
Emerson, Monica
Wisconsin-Eau Cl
5:08.76
1
7
Kleve, Maddie
Wartburg
5:11.04
1
8
Paull, Emily
Aurora
5:12.06
1
9
Larsen, Jamie
Nebraska Wesleya
5:13.01
1
10
Goetzl, Serena
Wartburg
5:14.94
1
11
Moore, Cheyenne
Wisconsin-Oshkos
5:24.74
1
12
Melody, Becker
Wisconsin-Eau Cl
5:26.47
1
13
Hovland, Casey
St Scholastica
5:27.31
1
14
Jones, Karen
Beloit
5:28.32
1
15
Winberg, Holly
Wisconsin-Steven
5:29.60
1
16
Warner, Jamie
Wisconsin-Eau Cl
5:30.72
1
17
Schrobilgen, Erin
Lawrence Univers
5:33.88
1
18
Crave, Laura
Wisconsin-Eau Cl
5:34.59
1
19
Owens, Erika
Wisconsin-Eau Cl
5:34.91
1
20
Mogren, Andrea
St Scholastica
5:35.18
1
21
Delong, Sara
Beloit
5:39.16
1
22
Cole, Aileen
19
Unattached
5:41.30
1
23
Hayes, Emma
Wisconsin-River
5:48.21
1
24
Smith, Jennifer
Unattached
6:00.82
1
25
Balts, Cassie
Wisconsin Luther
6:00.86
1
26
Fouts, Abby
Wisconsin-River
6:05.77
1
Womens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jordan, Mariah
Manchester
10:26.86
1
2
Goetzl, Serena
Wartburg
10:36.55
1
3
Pierson, Maggie
18
Unattached
10:43.69
1
4
FAVORITE, JULIE
Wisconsin Luther
10:52.39
1
5
Johnson, Jordan
St Scholastica
11:02.64
1
6
Sybilrud, Alyssa
Unattached
11:05.17
1
7
Haberkorn, Paige
Wisconsin-Steven
11:20.26
1
8
Richard, Brittany
Wisconsin-Steven
11:40.54
1
9
Sondelski, Rebecca
Milwaukee School
11:48.78
1
Womens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Luptak, Christina
Aurora
18:08.93
1
2
Litwiller, Sarah
Principia
18:15.89
1
3
March, Brit
Aurora
18:16.73
1
--
Houlis, C.j.
Aurora
DNF
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Renfro, Madison
North Central
08.67
nwi
1
2
Gordee, Claire
Wisconsin-La Cro
08.83
nwi
1
3
McCauley, Erin
Wisconsin-La Cro
08.96
nwi
1
4
Sherry, Taylor
Wisconsin-Oshkos
08.98
nwi
1
5
Ludwigson, Jaime
Wisconsin-La Cro
09.04
nwi
1
6
Fleshner, Bayley
Simpson College
09.34
nwi
1
Womens 60m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Gordee, Claire
Wisconsin-La Cro
08.79
nwi
2
2
Renfro, Madison
North Central
08.87
nwi
3
3
Brandenburg, Elizabeth
Loras
08.94
nwi
1
5
Ludwigson, Jaime
Wisconsin-La Cro
08.96
nwi
1
4
Sherry, Taylor
Wisconsin-Oshkos
09.02
nwi
4
6
McCauley, Erin
Wisconsin-La Cro
09.05
nwi
2
7
Fleshner, Bayley
Simpson College
09.21
nwi
3
8
Korb, Addie
Wisconsin-La Cro
09.23
nwi
4
9
Geldernick, Margaret
Wisconsin-Oshkos
09.26
nwi
3
10
Drewiske, Kim
Wisconsin-Eau Cl
09.27
nwi
4
11
Jakoubek, Derica
Wartburg
09.31
nwi
1
12
Smith, Jessika
19
Unattached
09.37
nwi
2
13
Cheeseboro, Caitlin
Emory
09.50
nwi
2
14
Glidden, Sarah
Wisconsin-Eau Cl
09.52
nwi
1
15
Wenzel, Taylor
St Norbert
09.54
nwi
2
15
Gray, Cheyenne
19
Unattached
09.54
nwi
3
17
Ward, Meagan
Wisconsin-Stout
09.62
nwi
3
18
Linkert, Sherahlynn
Wisconsin-River
09.67
nwi
2
19
Russert, Hannah
St Scholastica
09.71
nwi
3
20
Taylor, Aubree
Wartburg
09.72
nwi
4
21
Ruehl, Svenja
Wisconsin-Superi
09.75
nwi
1
22
Curran, Grace
Wisconsin-River
09.78
nwi
4
23
Theisen, Evelyn
Wisconsin-Eau Cl
09.84
nwi
1
24
Sowle, Courtney
Wartburg
09.94
nwi
4
25
Manteuffel, Nicole
Wisconsin-River
10.03
nwi
2
26
Meyer, Amara
Wisconsin-River
10.10
nwi
3
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Gordee
,
Francour
,
Halama
,
Klein
Wisconsin-La Cro
3:50.23
4
2
Boudreau
,
Zimmer
,
Herrmann
,
Diaz
Illinois Wesleya
3:51.90
4
3
Patterso
,
Rouse
,
Rupnow
,
Reineck
Wisconsin-Eau Cl
3:52.43
2
4
Titterud
,
Titterud
,
Brion
,
Hamilton
Wisconsin-Stout
3:53.02
4
5
McCormic
,
Jahn
,
Hunter
,
Verhasse
Wisconsin-Oshkos
3:54.47
3
6
Moore
,
Kregel
,
Officer
,
Muhlenbr
Wartburg
3:54.52
3
7
Hammel
,
Pildner
,
Kang
,
Dobbs
University of Ch
3:56.51
2
8
Wayne
,
Brom
,
Richter
,
Sondgero
Wisconsin-Whitew
3:57.44
4
9
Downs
,
Kibbee
,
McBroom
,
Patton
Central College
3:58.22
3
10
Canaday
,
Johnson
,
Paull
,
Rodrigue
Aurora
3:59.55
3
11
Derks
,
Clement
,
Trempe
,
Vils
Wisconsin-Steven
4:00.74
2
12
Taylor
,
Cheesema
,
Duehr
,
Crew
Wartburg
4:01.24
1
13
Wendtlan
,
Bartel
,
Spencer
,
Elwing
Carroll (WI)
4:06.73
1
--
Leventha
,
Goldman
,
Williams
,
Korn
Emory
DNF
2
Womens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Wisconsin-Steven
13:10.21
1
2
Bauhs
,
Konicek
,
Walbrun
,
Repko
WI Track Club
13:28.59
1
3
Relay Team
Wisconsin-Steven
13:41.93
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Klotz, Jecel
Wisconsin-Oshkos
15.03m
(49'3.5)
1
2
Mahr, Shelby
Wisconsin-Whitew
14.25m
(46'9)
1
3
Young, Morgan
Carthage
14.07m
(46'1.75)
1
4
Stallworth, Ebony
North Central
14.02m
(45'11.75)
1
5
Brickner, Melanie
Wisconsin-Oshkos
13.84m
(45'4.75)
1
6
Sutton, Kao
Minnesota-Morris
13.75m
(45'1.25)
1
7
Flynn, Kadie
Wisconsin-Steven
13.25m
(43'5.5)
1
8
Holtz, Sam
Wartburg
13.14m
(43'1.25)
1
9
Abhold, Lizzy
Wisconsin-Oshkos
13.07m
(42'10.5)
1
10
Steere, Morgan
Loras
13.02m
(42'8.5)
1
11
Antony, Kendra
Wisconsin-La Cro
12.71m
(41'8.25)
1
12
Vinokur, Victoria
Wisconsin-Superi
12.48m
(40'11.25)
1
13
Brandt, Michelle
Wisconsin-Stout
12.44m
(40'9.75)
1
14
Kapnisis, Victoria
Wartburg
12.23m
(40'1.5)
1
15
Jarrett, Katheryn
Minnesota-Morris
12.12m
(39'9)
1
16
Wichman, Melanie
Wisconsin-Oshkos
11.82m
(38'9.25)
1
17
Swanson, Andrea
Wisconsin-Eau Cl
11.75m
(38'6.5)
1
18
Ward, Meagan
Wisconsin-Stout
11.51m
(37'9)
1
19
McCauley, Erin
Wisconsin-La Cro
10.83m
(35'6.25)
1
20
WEIGLEIN, AMBERLY
Wisconsin Luther
10.69m
(35'0.75)
1
21
Broyles, Jackie
Wisconsin-River
9.52m
(31'2.75)
1
22
Ike, Tiffany
WI Track Club
9.05m
(29'8.25)
1
23
Weber, Elizabeth
Wisconsin-River
8.25m
(27'0.75)
1
24
Batchler, Dana
Wisconsin-Steven
7.22m
(23'8.25)
1
Womens Weight Throw
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brickner, Melanie
Wisconsin-Oshkos
18.74m
(61'5.75)
1
2
Mahr, Shelby
Wisconsin-Whitew
18.49m
(60'7.75)
1
3
Antony, Kendra
Wisconsin-La Cro
16.74m
(54'11)
1
4
Klotz, Jecel
Wisconsin-Oshkos
16.54m
(54'3)
1
5
Flynn, Kadie
Wisconsin-Steven
16.22m
(53'2.5)
1
6
Abhold, Lizzy
Wisconsin-Oshkos
15.80m
(51'10)
1
7
Vinokur, Victoria
Wisconsin-Superi
15.79m
(51'9.5)
1
8
Anderson, Sam
Wisconsin-Eau Cl
15.76m
(51'8.25)
1
9
Baker, Lina
North Central
15.58m
(51'1.25)
1
10
Merkes, Julianne
Wisconsin-La Cro
15.36m
(50'4.5)
1
11
Jansen, Cara
Wisconsin-Steven
15.29m
(50'1.75)
1
12
Brinkmann, Sami
Minnesota-Morris
15.28m
(50'1.5)
1
13
Stuht, Lorell
Central College
15.22m
(49'11)
1
14
Stringer, Genny
Wisconsin-Whitew
15.13m
(49'7.5)
1
15
Steere, Morgan
Loras
15.10m
(49'6.25)
1
16
Brandt, Michelle
Wisconsin-Stout
14.97m
(49'1.25)
1
17
Stallworth, Ebony
North Central
14.88m
(48'9.75)
1
18
Kassees, Andrea
Concordia (WI)
14.55m
(47'8.75)
1
19
Pomeroy, Lydia
Ripon
14.45m
(47'4.75)
1
20
Wichman, Melanie
Wisconsin-Oshkos
14.21m
(46'7.25)
1
21
Kapnisis, Victoria
Wartburg
13.96m
(45'9.5)
1
21
Jarrett, Katheryn
Minnesota-Morris
13.96m
(45'9.5)
1
23
Ball, Andrea
Wisconsin-Steven
13.66m
(44'9.75)
1
24
Broyles, Jackie
Wisconsin-River
12.83m
(42'1)
1
25
Duff, Katie
Wisconsin-River
12.75m
(41'9.75)
1
26
Holtz, Sam
Wartburg
12.52m
(41'0.75)
1
27
Tatum, Karli
Concordia (WI)
12.34m
(40'5.75)
1
28
Weber, Elizabeth
Wisconsin-River
8.97m
(29'5)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Glidden, Sarah
Wisconsin-Eau Cl
1.69m
(5'6.5)
1
2
Breaker, Jenna
Ripon
1.64m
(5'4.5)
1
2
Kirk, Kelsey
North Central
1.64m
(5'4.5)
1
2
Kladivo, Kailey
Wartburg
1.64m
(5'4.5)
1
2
Christianson, Nicole
St Scholastica
1.64m
(5'4.5)
1
6
Sternard, Erika
Wisconsin-Whitew
1.59m
(5'2.5)
1
6
Morateck, Samantha
St Norbert
1.59m
(5'2.5)
1
6
Rowe, Bridgette
Manchester
1.59m
(5'2.5)
1
6
Iserman, Alyssa
Wisconsin-Platte
1.59m
(5'2.5)
1
10
George, Lillian
Carthage
1.54m
(5'0.5)
1
10
Manteuffel, Nicole
Wisconsin-River
1.54m
(5'0.5)
1
10
Wilson, Katie
Emory
1.54m
(5'0.5)
1
10
Vanderlin, Nicole
St Norbert
1.54m
(5'0.5)
1
10
Flowers, Jordan
North Central
1.54m
(5'0.5)
1
10
Slowek, Elante
Carthage
1.54m
(5'0.5)
1
16
Johnson, Abbey
Wisconsin-Steven
1.49m
(4'10.5)
1
16
Bosman, Rychia
Wisconsin-Steven
1.49m
(4'10.5)
1
16
Toye, Hannah
Wisconsin-La Cro
1.49m
(4'10.5)
1
16
Watry, Jamie
Wisconsin-Steven
1.49m
(4'10.5)
1
16
Gregory, Taylor
Wisconsin-La Cro
1.49m
(4'10.5)
1
--
Paskey, Bailey
Wisconsin-Steven
NH
(--)
1
--
Taylor, Jenna
Aurora
NH
(--)
1
--
Thomson, Caitlin
Wisconsin-Platte
NH
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Sondgeroth, Lexie
Wisconsin-Whitew
5.77m
(18'11)
nwi
1
2
Pethke, Amber
Wisconsin-La Cro
5.45m
(17'10.5)
nwi
1
3
School, Megan
Wisconsin-Steven
5.33m
(17'5.75)
nwi
1
3
Smith, Jessika
19
Unattached
5.33m
(17'5.75)
nwi
1
5
Rorer, Miranda
North Central
5.24m
(17'2.25)
nwi
1
6
Ruehl, Svenja
Wisconsin-Superi
5.12m
(16'9.5)
nwi
1
6
Marchan, Karina
Wisconsin-Oshkos
5.12m
(16'9.5)
nwi
1
8
Theisen, Evelyn
Wisconsin-Eau Cl
5.06m
(16'7)
nwi
1
9
Dickson, Danielle
St Scholastica
4.91m
(16'1.25)
nwi
1
10
Schroeder, Karena
Ripon
4.88m
(16'0)
nwi
1
11
Fix, Amy
Greater Milwauke
4.80m
(15'8.75)
nwi
1
12
WEIGLEIN, AMBERLY
Wisconsin Luther
4.75m
(15'7)
nwi
1
13
Linkert, Sherahlynn
Wisconsin-River
4.68m
(15'4.25)
nwi
1
14
Thomas, Katelyn
WI Track Club
4.43m
(14'6.25)
nwi
1
15
Batchler, Dana
Wisconsin-Steven
3.77m
(12'4.25)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Alston, Bailey
Wisconsin-La Cro
11.64m
(38'2.25)
nwi
1
2
Halama, Bria
Wisconsin-La Cro
11.56m
(37'11)
nwi
1
3
Amadi, Victoria
Hendrix
11.54m
(37'10.25)
nwi
1
4
Henderson, Tyler
Wisconsin-Whitew
11.24m
(36'10.5)
nwi
1
5
Rose, Tiara
Wisconsin-Steven
10.85m
(35'7)
nwi
1
6
Fix, Amy
Greater Milwauke
10.78m
(35'4.25)
nwi
1
7
Myers, Corissa
Carroll (WI)
10.75m
(35'3)
nwi
1
8
Thomas, Katelyn
WI Track Club
10.73m
(35'2.25)
nwi
1
9
Hogan, Anna
Wisconsin-Steven
10.63m
(34'10.5)
nwi
1
10
Ike, Tiffany
WI Track Club
10.47m
(34'4)
nwi
1
11
Reierson, Chelsea
Wisconsin-Steven
10.01m
(32'10)
nwi
1
12
Havemeier, Hanna
Wisconsin-River
9.13m
(29'11.25)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Composto, Elizabeth
North Central
3.76m
(12'4)
1
2
Burke, Shannon
Wisconsin-Steven
3.71m
(12'2)
1
3
Patterson, Brooke
North Central
3.56m
(11'8)
1
3
Simons, Claire
Washington U in
3.56m
(11'8)
1
3
Wolter, Sabrina
Wisconsin-La Cro
3.56m
(11'8)
1
3
Claude, Riley
Wisconsin-River
3.56m
(11'8)
1
3
Brandenburg, Elizabeth
Loras
3.56m
(11'8)
1
8
Mesenburg, Laura
Wisconsin-Stout
3.41m
(11'2.25)
1
8
Madrzak, Samantha
Wisconsin-Eau Cl
3.41m
(11'2.25)
1
8
Kaht, Elizabeth
Carthage
3.41m
(11'2.25)
1
8
Greene, Krista
Carroll (WI)
3.41m
(11'2.25)
1
8
Truedson, Kelsey
North Central
3.41m
(11'2.25)
1
8
Meyer, Courtney
North Central
3.41m
(11'2.25)
1
14
Weber, Stefanie
Wisconsin-Oshkos
3.26m
(10'8.25)
1
14
Ward, Amanda
Wisconsin-Oshkos
3.26m
(10'8.25)
1
14
Hanson, Nicole
Wisconsin-Steven
3.26m
(10'8.25)
1
14
Pohlman, Courtney
Wisconsin-Whitew
3.26m
(10'8.25)
1
14
Lieffort, Heidi
Wisconsin-Stout
3.26m
(10'8.25)
1
14
Magnuson, Danielle
Wisconsin-Stout
3.26m
(10'8.25)
1
14
Metzger, Kara
Wisconsin-Eau Cl
3.26m
(10'8.25)
1
14
Wiegert, Jessica
Carroll (WI)
3.26m
(10'8.25)
1
14
Keller, Paige
Manchester
3.26m
(10'8.25)
1
14
Tietz, Summer
Wisconsin-La Cro
3.26m
(10'8.25)
1
--
Weis, Audra
Wisconsin-Steven
NH
(--)
1
--
Ryan, Alyssa
Wisconsin-Oshkos
NH
(--)
1
--
Howell, Meaghan
Wisconsin-La Cro
NH
(--)
1
--
Golz, Erin
Wisconsin-Oshkos
NH
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#wisconsin-stevens-point
#last-chance
#qualifier
More news
2015 Results - Wisconsin Platteville Indoor Last Chance
2015 Results - WIAC Indoor Championships
0 shares:
Wisconsin Stevens Point Indoor Last Chance
,
Augustana College Track and Field and Cross Country - Rock Island, Illinois
,
Aurora University Track and Field and Cross Country - Aurora, Illinois
,
Beloit College Track and Field and Cross Country - Beloit, Wisconsin
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for University of Wisconsin-Whitewater Track and Field and Cross Country - Whitewater, Wisconsin
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2023
94
2022
184
2021
208
2020
144
2019
202
2018
204
2017
207
2016
175
2015
222
2014
149
2013
218
2012
2
52
2011
2
2010
1
2009
1
Show 12 more
Hashtags
#wisconsin-stevens-point
#last-chance
#qualifier
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!